Katolikus bál
A hit – Nagyböjti lelkigyakorlat

2011. április 15-17.

LLAz idei nagyböjti háromnapos lelkigyakorlatunkat Dr. Linczenbold Levente polgári plébános, teológiai tanár tartotta.

Az első este témája a hit fogalma volt. Mi a hit? Mi a hitvallás?

Minden ember hisz valami igazságban, most azonban arra kerestük a választ, hogy a katolikus ember számára mi jelent a hit. Ha vitatkozni kezdünk róla, akkor kiderül, hogy nem is olyan egyszerű. A Katolikus Egyház Katekizmusa szerint: „ A hit az ember válasza az önmagát kinyilatkoztató és önmagát közlő Istennek.” (KEK 26.) Isten tehát szól az emberhez és mi válaszolunk a hitünkkel, bizalmunkkal. A hitvallás az egyház hitének az összefoglalása. Hitvallás, aminek keretei között éljük életünket, Istennel és egymással való kapcsolatunkat. „ A hit közös nyelv. „ Amikor megvalljuk hitünket az apostoli hitvallással, tudatosul bennünk, hogy az évezredek tapasztalatával rendelkező közösség Istenkapcsolatát valljuk magunkénak. A hitvallásunk egyik formája és a legalapvetőbb a keresztvetés, másik a köszönés: „Dicsértessék a Jézus krisztus!” Hitünk nem állandó, hanem fejlődik. Ezt a fejlődést különböző szakaszokra lehet bontani.

Második esténk témája a hit szakaszai voltak. Az első szakasz a gyermek hite. A gyermekeknek az Isten általában olyan, mint az apjuk csak „kicsit nagyobb”. A gyermek számára fontos a biztonságérzet és a tekintély is. Ezek, amik a meghatározók, és amik az Istenről alkotott képét is alakíthatják. Felnőttnek is lehet gyerekes hite, melynek jellemzője a bizalmatlanság. A következő a serdülőkor. Ennek jellemzője a lázadás. Nemcsak a szülőkkel szemben, hanem Istennel szemben is. „Nagy csatározások ideje”.   Ezt követi a felnőtt hit. „ Isten nem kívülről, hanem belülről jön.” megérti, hogy Isten nem elnyomó, hanem segítő.  A felnőtt hit átalakulásából jön létre az érett hit, amelyre jellemző a kiegyensúlyozott és kiforrt magatartásformák.

„A hit mindig egy személyes döntés a szeretet szenvedése, kínlódása mellett.”

A harmadik este pedig a szent három napon keresztül vezetett minket Levente atya közelebb húsvét titkának mélyebb átéléséhez. A nagycsütörtök az ajándékozás napja, hiszen Jézus a legnagyobb ajándékot adta nekünk, az Oltáriszentséget. A nagypéntek a szeretet napja, szeretetből vállalta értünk a szenvedést és a halált. Vasárnap pedig az örvendezés napja, mert Jézus Krisztus feltámadt.

Gábor atya