Nagyböjti lelkinap
Húsvét vigília

2016. március 26.

"Áldott ez az éjszaka, mely szerte az egész világon a Krisztusban hívőket…a kegyelemnek átadja, s szentek közösségébe kapcsolja őket!... E szentséges éjszaka száműzi vétkünket, lemossa minden bűnünket, a bűnbánóknak ártatlan szívet ad, a szomorkodónknak vigaszt kínál." Exultet

Húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, hiszen a kereszténység legnagyobb örömhírét hirdeti: Jézus feltámadt a halálból és mindenkit meghív az örök életre. A húsvétban megmutatkozik az is, hogy mi Isten terve az emberrel: a halál hatalma alatt álló régi emberből új embert teremt az örök életre. Jézus Krisztus pedig a saját példáján mutatja meg , milyen ez az új, megszentelődött ember.

Húsvét éjszakáján az egyház talán legszebb és leghosszabb liturgikus ünneplése jeleníti meg számunkra a szent titkokat.

A liturgia négy részből áll:
1. A fény liturgiája: A pap megszenteli a tüzet, majd a feltámadás tüzéről meggyújtja a nagy húsvéti gyertyát, amely Jézust jelképezi. A krisztusi tűzzel indul el a sötét templom felé, mi pedig várjuk, amíg hozzánk ér, s a mi is továbbadjuk.
2. Az ige liturgia: Az olvasmányok a keresztség titkáról, annak gyümölcseiről beszélnek.
3. A húsvéti szentmise: A ministránsok előkészítik az oltárt a szentmiséhez. A kórus és a hívek énekeljük a Dicsőséget. Erre megszólalnak a csengők, a harangok, az orgona. Megkezdődik az Allelujás húsvéti szentmise.
4. A keresztség liturgiája: Elénekeljük a Mindenszentek litániáját, s kérjük a szentek közbenjárását. A pap megáldja a keresztvizet, azután kéri az Urat, hogy ez a víz a Krisztusban való megújulás vize legyen. Ezután a keresztségi fogadalmunkat újítjuk meg.

Következnek az egyetemes könyörgések, majd a felajánlástól folytatódik a szentmise.

Annyira szép a liturgia, annyira szép hogy ennyien tanúságot teszünk, annyira szép hogy ezt a csodát együtt éljük át hiszen templomunk a késői óra ellenére is szépen megtelt. A mise után kezdetét vette a feltámadási körmenet hiszen az időjárás kegyes volt hozzánk, így az ünneplés kiléphetett a templom falai közül és a világnak együtt adtuk bizonyságát hitünknek és hirdettük a feltámadás örömét. Mindenkinek elvittük azt a jóhírt, hogy: Krisztus feltámadt! Alleluja!

Áldott Húsvéti Ünnepet kívánunk!

hittanár